Urban Commons Project v Pávii

31.10.2019


Už jste slyšeli o urban commons?

My se v jejich duchu snažily proměnit užití těžko uchopitelného polo-veřejného prostoru obchodní galerie Manzoni, která je součástí bytového komplexu v severoitalském městě Pavia.

Galerie se netěší dobré reputaci, potýkala se se sérií výtržností a etnických problémů. Je takovým kotlem, v němž se taví druhé a třetí generace afrických, arabských a balkánských přistěhovalců s tradičními italskými rodinami, zájmy místních obchodníků se zájmy obyvatel bytových jednotek.

S rezidenty i obchodníky jsme se sešli a debatovali. Na základě nasbíraných dat vznikl projekt, který má být prvním krokem k tomu, aby začala roztříštěná komunita na společných zájmech spolupracovat. 

Sociální praktiky nejde vnucovat ani vynucovat, musí vycházet ze samotné komunity a jejích potřeb. Proto se pro nás velkým tématem stala právě udržitelnosti komunity a konkrétních užití prostoru do budoucna.

Projekt byl součástí výstavy The City as a Commons v Pavii, určené především pro vedení města a jeho obyvatele, a následně byl pozván na výstavu Temporary Contemporary v britském Huddersfieldu. 


Tým zleva: Marielle Rüppel (sustainable manager), Danai Liodaki (commoner & activist), Tabassum Ahmed (architect & urban planner), Eirini Goulaptsi (architect), Petra Jansa (communication strategist & etnographer), Marcela Marquez (architect).Urban commons jsou to komunitní zahrady, svépomocné spolky, městské farmy a kulturní prostory typu pražské Kliniky. Urban commons jsou alternativním způsobem městské správy a mají vlastně mnoho podob i forem. Zásadní je sociální praktika vycházející z potřeb a zájmu komunity, která se zorganizuje a spoluvytváří produkty a služby, které sama využívá.Illustration: gstudioimagen for freepik.com