Bohémové na Krymské

08.07.2020

Ulice lemované chodníky jsou hlavním veřejným prostorem města a způsob jejich užívání rozhoduje o kvalitě každodenního života sousedství. Alespoň tak nějak to popisovala legendární Jane Jacobs (dočtete se mj. v její kultovní knize Smrt a život amerických velkoměst). 

A když se ulice mění k nepoznání, časem si toho začnou všímat nejen hipsteři, ale i vědátoři.

Tohle je příběh jedné zapadlé a trošku špinavé uličky v širším centru Prahy. Říkávalo se o ní ledacos. Třeba, že je to drogové doupě, anebo místo zničené gentrifikací. 

Ani nám se fascinace ulicí Krymská ve Starých Vršovicích nevyhnula.

Na velké změny se tam zakládalo již na přelomu roku 2010, ale hype nabral na obrátkách po roce 2013. Tušíte správně, že tomu výrazně pomohl pouliční sousedský festival Korso Krymská. 

Ehm, to "sousedský" se v následujících letech radši vynechávalo, aby to ty sousedy příliš nedráždilo ... 

Jak probíhá gentrifikace na Krymské, když původní rezidenti zůstávají? Proč se místním obchodníkům a kulturním aktivistům v jednom nepodařilo zrealizovat původní - vlastně velice ryzí a sousedské - plány? Jak se proměnila každodenní zkušenost místních a proč jim (i některá seriózní) média nedávala prostor? 

Dvouletému výzkumu se věnovala Petra Jansa. Na výsledky byli zvědaví na Maltě, v Madridu i v Amsterdamu. Jsme rádi, že si o tom konečně můžete přečíst i v češtině, a to v časopisu pro sociální a kulturní antropologii Lidé města / Urban People.

Studie Bohémové na Krymské free ke stažení zde. 

O Krymské psala Petra Jansa také v kapitole pro knihu Voices, kterou vydalo newyorské nakladatelství Peter Lang Publishing.

Jo, vlastně gentrifikace. Zní vám to jako zaklínadlo posledních let, ale pořád netušíte, co to znamená? Docela lidsky tento pojem přibližuje třeba Michaela Pixová v rozhovoru pro ČT Art.


Illustration: phc.vector for freepik.com